Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Progres raporti i KE, Berisha: Rama ta lexojë dhe të sjellë opozitën në Kuvend
English

Progres raporti i KE, Berisha: Rama ta lexojë dhe të sjellë opozitën në Kuvend

Tiranë, 15 tetor NOA UPDATE-"Ftoj zotin Rama të autorizojë partinë e tij të marrë pjesë në parlament, pasi ai duhet të qëndrojë në lartësinë e detyrimeve që vijnë nga progres-raporti i Komisionit Evropian", me këto fjalë i është drejtuar sot pasdite në seancën e kuvendit të Shqipërisë, liderit të opozitës, kryeministri i vendit Sali Berisha.

Berisha ka vlerësuar qëndrimin e Ramës për raportin por nga ana tjetër ai ka kërkuar që lideri i opozitës ta lexojë progres raportin në përmbushje të detyrimeve që rrjedhin prej tij.

"U ndjeva i kënaqur kur sot zoti Edi Rama vlerësoi raportin por i bëj thirrje atij që të autorizojë partinë të hyjë në kuvend.

I garantoj atij se do të miratoj me konsensus propozimet që kanë të bëjnë me sugjerimet e raportit të OSBE/ODIHR", tha Berisha.

Më pas kryeministri ka vlerësuar rolin e opozitës duke e cilësuar kontribut të çmuar, por sipas tij është në të kundërtën e interesit të saj, bojkoti që i bën parlamentit, për të bllokuar procesin e liberalizimit të vizave të shqiptarëve.

Berisha ka garantuar se kjo gjë s'do të ndodhë por do të dëmtojë moralin e PS.

Kjo sdo ndodhë por është në dëm moral të PS.

"Unë i bëj thirrje zotit Rama të shqyrtojë në përputhje me raportin vendimin e tij dhe të PS ndaj parlamentit", ka ripërsëritur thirrjen kryeministri Berisha.

m.i/NOA

KOMENTE