Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohet laptopi si makinë qepëse, punon me energjinë që krijohet nga pedalet
English

Zbulohet laptopi si makinë qepëse, punon me energjinë që krijohet nga pedalet

Uashington, 15 tetor, NOA - Një laptop që u ngjan makinave qepëse të dikurshme, të cilat nga lëvizja më këmbë e pedaleve arrinin të viheshin në punë.

Kjo është gjetja më e fundit për të ulur koston e laptopit, në mënyrë që ai të blihet edhe nga vendet që janë në zhvillim dhe s'mund të përballojnë dot kostot e larta të një laptopi normal.

Ky do të jetë kompjuteri i parë i cili për punë shfrytëzon energjinë të cilën përdoruesi e krijon duke sjellë pedalet në tavolinën e cila është pjesë e konstruksionit.

Në të njëjtën kohë, kjo është parë edhe si një zgjidhje optimale për vendet që nuk furnizohen në mënyrë normale me energji elektrike e pse jo, ky laptop mund të jetë një zgjidhje ideale edhe për Shqipërinë.

n.e/NOA

KOMENTE