Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Basha në Bruksel, merr vlerësime për progresin në luftën kundër trafikut
English

Basha në Bruksel, merr vlerësime për progresin në luftën kundër trafikut

Tiranë, 21 tetor NOA-Presidenti i grupit të ekspertëve të BE në Bruksel, mbi trafikimin e qenieve njerëzore, Â Marco Gramenia, ka vlerësuar progresin që ka shënuar Shqipëria në luftën kundër krimit të organizuar duke u kthyer në një partner i besueshëm i BE në këtë luftë.

Këto konstatime ai i bëri gjatë mbledhjes së ministerialit të BE, ''Drejt një veprimi global kundër trafikimit të qenieve njerëzore'' që u zhvillua në Bruksel nën kujdesin e presidencës suedeze të BE dhe Mbretëreshës Silvia të Suedisë.

Në këtë mbledhje mori pjesë dhe ministri ynë i Brendshëm, Lulzim Basha.

"Shqipëria, një vend që më përpara parë njihej si vend me probleme të jashtëzakonshme me krimin e organizuar, sot njihet si vendi me përparimin më të dukshëm kundër krimit të organizuar, me rezultatet më të prekshme në luftën kundër këtij krimi, në veçanti sa i përket trafikut të qenieve njerëzore, trafikut të fëmijëve", u shpreh ministri Basha.

Në të njëjtën kohë përpjekjet janë fokusuar tashmë në konsolidimin e një regjimi kufitar të standardeve më të larta ndërkombëtare.

Gjatë fjalës së tij Ministri Basha informoi homologët në Ministerial mbi hapat e ndërmarrë nga Shqipëria për pajisjen me pasaporta biometrike të qytetarëve shqiptarë dhe modernizimit e sistemit të gjendjes civile.

m.i/NOA

KOMENTE