English

Sulm në Kabul, vriten 6 punonjës të OKB

Kabul, 28 tetor, NOA - Të paktën 6 persona kanë vdekur dhe të tjerë kanë mbetur të plagosur gjatë sulmit me bomba ndaj një ndërtese në qendër të kryeqytetit të Afganistanit.

Autoritetet afgane bëjnë me dijeni se personat e armatosur kanë sulmuar pikërisht ndërtesën ku banojnë punonjës të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Ndërkaq, ato shtojnë se nga sulmi në fjalë kanë mbetur të vrarë edhe tre sulmues.

Ka qenë Talibani i cili ka marrë menjëherë përgjegjësinë për sulmin në fjalë, duke e lidhur atë me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të debatueshme të cilat zhvillohen javën e ardhshme.

Ata kanë thënë se e kanë ndërmarrë këtë sulm, duke shpjeguar se ky ishte "hapi i parë" për shkatërrimin e zgjedhjeve presidenciale më 7 nëntor.

n.e/NOA

KOMENTE