Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza, bursa evropiane po shënon humbje
English

Kriza, bursa evropiane po shënon humbje

Milano, 31 tetor, NOA - Kriza evropiane ka vazhduar të pësojën humbje të mëdha në aksionet e kompanive të ndryshme, edhe pse po thuhet se efekti i krizës financiare duket se po mbaron.

Në Evropë, rrëshqitje u reflektua veçanërisht në seancën e fundit të bursës kur të gjitha tregjet e tjera përveç se në Londër, kanë shitur më shumë se dy pikë përqindje, me Milan dhe Frankfurt poshtë mbi tre pikat e fundit.

Në sektorin e kreditit, Deutsche Postbank ka patur një rënie përfundimtar nga 5,26% në Â 5,04%, ndërsa rënie veçanërisht e madhe është shkaktuar për Sony Ericsson, kompani kjo e cila humbi 10,61%, humbje neto kjo e shënuar pas tremujorit të tretë me 182 milionë euro, e cila e tejkalon atë të 40 milion vit më parë kur shitjet e aksioneve ranë nga 9, 3% në 3.6 miliard.

Në të gjitha ratet gjithsesi, bursa në Evropë duket se po shënon rezultatet shumë më të keq se sa pritej nga analistët.

Në një ditë të bursës në rënie kufizimi më i madh po ndodh edhe për sektorët farmaceutikë dhe ushqimorë.

n.e/NOA

Â

KOMENTE