Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Samiti i BE, asnjë financim për mbrojtjen e klimës
English

Samiti i BE, asnjë financim për mbrojtjen e klimës

Bruksel, 31 tetor NOA/DW - Shtetet e Bashkimit Evropian, shkojnë pa shuma financiare konkrete në konferencën botërore të klimës në dhjetor në Kopenhagë.

Pas këmbënguljes së Gjermanisë dhe të Francës, 27 krerët e shteteve dhe të qeverive të BE-së nuk përcaktuan një shumë fikse, me të cilën do të mbështeteshin masat për mbrojtjen e klimës në vendet në zhvillim.

Bruksel u tha vetëm se BE-ja do të marrë pjesë me një përqindje adekuate në shumat miliardëshe të nevojshme për këtë.

Në të njëjtën kohë, kancelarja gjermane Angela Merkel i uli pritjet ndaj konferencës së klimës.

Nuk besoj që në Kopenhagen do të ketë një marrëveshje të gatshme, tha kancelarja. Sipas saj, shtetet pjesëmarrëse synojnë një kuadër politik.Â

KOMENTE