Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Sherri me bashkinë, Olldashi: Është pronë e shtetit, do bëhet lulishte
English

Sherri me bashkinë, Olldashi: Është pronë e shtetit, do bëhet lulishte

 Tiranë, 31 tetor NOA-Ministria e Transporteve ka reaguar menjëherë pas bashkisë së Tiranës duke pretenduar se trualli i cili shërbeu si "mollë sherri" mes dy pushteteve është shtetërore dhe se për të  bashkia e Tiranës nuk ka dhënë asnjë leje ndërtimi.

"Nuk kemi ndërhyrë në pronë private, por në shtetërore.

Ne i kemi kthyer qytetarëve një hapësirë për lulishte dhe nuk e lamë zonën në një gropë plehrash, përsa kohë aty nuk ka një plan zhvillimi", u shpreh ministri i Transporteve, Sokol Olldashi.

Në bazë të dokumentit të qeverisë, toka është futur në fondin e Agjencisë për Kthimin dhe Kompensimin e pronave në datë 19 dhjetor të vitit 2007.

Në bazë të dokumentit të hipotekës, kjo tokë rezulton pronë e regjistruar me pronarë të ligjshëm në datën 15 janar të vitit 2008.

Por një vit më vonë përmes një dokumenti që i përkon datës 14 tetor të këtij viti, tregohet se është shfuqizuar vendimi i Këshillit të Ministrave të datës 19.12.2007 përmes së cilit kjo pronë nuk kalon më në fondin e Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, që ia kishte kthyer pronarëve, duke e kaluar tani në pronë shtetërore.

Dokumentet e bashkisë që nisin në vitin 1995 dhe përfundojnë në vitin 2008 tregojnë se kjo pronë është miratuar shpesh herë nga disa qeveri si shesh për ndërtim.

m.i/NOA

KOMENTE