Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Sherri për truallin, Agolli: Do mbrojmë pronën private
English

Sherri për truallin, Agolli: Do mbrojmë pronën private

Tiranë, 31 tetor NOA-Një ditë pas sherrit të dy policive, asaj të rendit dhe policisë bashkiake për truallin e rrethuar në qendër të Tiranës, ka reaguar bashkia e Tiranës.

Në një dalje për mediat, administratori i bashkisë, Dritan Agolli, ka deklaruar se qeveria po i rikthehet sulmeve ndaj pushtetit lokal, njësoj si katër vjet më parë me prishjen e mbikalimit tek "Zogu i Zi".

Agolli ka sqaruar se trualli i cili u mbulua me dhe gjatë gjithë natës nga fadromat e Inspektoriatit Ndërtimor Kombëtar, është pronë private me pronarë Komunitetin Mysliman dhe bashkëpronarë familjen e njohur "Kika". Sipas tij, prej 11 vitesh, kjo pronë i është njohur pronarëve të ligjshëm të cilët disponojnë çertifikatën e pronësisë.

"Që nga viti 1995 e deri në 2008, për këtë truall, pronarët e ligjshëm janë lejuar të marrin leje ndërtimi për ndërtimin e një godine shumëfunksionale, pothuajse nga të gjitha qeveritë e kryetarët e bashkive të këtyre viteve, qofshin të pozitës apo opozitës dhe së fundi në 2008, dy kompani shqiptare u pajisën me leje ndërtimi për të ngritur qendrën tregtare të përfshirë dhe në planin rregullues të Tiranës, leje kjo e miratuar në këshillin bashkiak nga përfaqësues të të gjitha partive, PS, PD e LSI", u shpreh Agolli.

Bashkia e Tiranës, tha administratori, do të mbështesë pronarët e ligjshëm dhe do të qëndrojë e vendosur përballë sulmeve që pushteti qendror po i bën autonomisë lokale.

m.i/NOA

KOMENTE