Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Sot në botë, festa mitike e Hallouenit
English

Sot në botë, festa mitike e Hallouenit

Belfast, 31 tetor, NOA - Në shumë vende të botës sot festohet dita e Halluenit, festa mitike, e njohur për veshjet e saj të veçanta dhe atmosferën enigmatike që krijon.

Ajo i ka rrënjët në festivalin kelt të Samhainit dhe njihet si ditë e shenjtë e krishterë e të Gjithë Shenjtorëve.

Kjo ditë është e lidhur me ngjyrën e zezë dhe portokalli, si dhe simbolet e Drakulës, shtrigës etj.

Në këtë ditë të gjithë preferojnë të shohin filma horror, ndërsa festat t'i organizojnë me ngjyra të errëta dhe mistike.

Samhain feston festën e fundit të tetorit, atëherë kur dita barazohet plotësisht me natën dhe në besimin kelt, fillonte Viti i Ri.

Keltët besonin se në kufirin mes kësaj bote dhe asaj të të vdekurve, Samhain Otherëorld u bë i hollë, duke lejuar dy shpirtrat (të padëmshmit dhe ata të dëmshmit), që të kalojnë përmes tyre.

Besohet se pikërisht, dëshira për largimin e shpirtrave të këqinj solli edhe përdorimin e kostumeve të errët dhe maskave të frikshme në këtë ditë.

Qëllimi i tyre ishte që të fshihnin veten si një shpirt i keq, për të shmangur veten.

Në prag të kësaj feste, të gjithë irlandezët në mënyrë tradicionale kanë vendosur një qiri në dritaren e tyre për nder të perëndimit të të vdekurve, ndërsa shtëpitë janë mbushur me figura mitike me ngjyrë të zezë dhe portokalli.

n.e/NOA

Â

Â

Â

Â

KOMENTE