Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Karaxhiç braktis bojkotin ndaj gjykimit të tij, sot pritet të paraqitet në seancë
English

Karaxhiç braktis bojkotin ndaj gjykimit të tij, sot pritet të paraqitet në seancë

Hagë, 3 nëntor, NOA - Ish-lideri i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, duket se do ta braktisë sot bojkotimin e nisur javën e kaluar në gjykimin në Hagës, me arsyetimin se i duhet më shumë kohë për ta përgatitur mbrojtjen. Ai sot pritet të dalë për herë të parë në gjykimin e tij për krime të luftës, duke u marrë në gjykim nga trupi i posaçëm për akuzat ndaj tij për krime lufte.

Konkretisht, Karaxhiç përballet me 11 akuza përfshirë gjenocid dhe orkestrimin e masakrës së Srebrenicës në vitin 1995 ku u vranë tetë mijë burra dhe djem myslimanë, ndërsa ai e ka refuzuar të deklarojë fajësinë apo pafajësinë e tij.

Dy seancat e parashikuara për t'u zhvilluar javën e kaluar kanë dështuar për shkak të mospranisë së Karaxhiçit në to, i cili ka ngritur pretendimin se ka nevojë për kohë që të përgatisë mbrojtjen ndaj akuzave.

n.e/NOA

KOMENTE