Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topalli takohet me reporterët e KE-së: Opozita të kthehet në Kuvend
English

Topalli takohet me reporterët e KE-së: Opozita të kthehet në Kuvend

Tiranë, 3 nëntor NOA - Kryetarja e Kuvendit priti sot në takim reporterët e KE-së David Wilshire dhe Jaakko Laakso.

Gjatë takim Kryetarja e Kuvendit foli për procesin zgjedhor të 28 qershorit ku u shpreh se "këto zgjedhje, edhe sipas raportit përfundimtar të misionit vëzhgues të OSBE/ODIHR u certifikuan si zgjedhje që plotësuan angazhimet kryesore të OSBE-së, ishin zgjedhjet më të mirat që Shqipëria ka pasur, duke përmbushur kështu synimin për plotësimin e standardeve".

Kryetarja e Kuvendit vlerësoi faktin që për herë të parë sistemi zgjedhor dhe Kodi i propozuar nga opozita u votuan shumë kohë përpara zgjedhjeve dhe po ashtu, ndërtimi i Komisionit Qendror u votua me konsensus në parlament.

"Për herë parë u realizua regjistri kombëtar dhe lista elektronike e zgjedhësve.

Për herë të parë zgjedhësit shqiptarë patën mundësi të pajiseshin me kartat e identitetit dhe për herë të parë transparenca në numërimin e votave ishte maksimale" tha Topalli.

Ajo theksoi se Shqipëria ndodhet në një moment shumë të rëndësishëm, tashmë është anëtare e NATO-s, dhe ka paraqitur kërkesën për statusin e vendit kandidat në BE dhe po punojmë për të hequr vizat për qytetarët shqiptar.

Duke u ndalur në këtë moment të rëndësishëm dhe duke theksuar rolin thelbësor të parlamentit, Kryetarja e Kuvendit nënvizoi edhe një herë ftesën, që në mënyrë të përsëritur u ka drejtuar deputetëve të opozitës që të vijnë e të zënë vendet e tyre në parlament pasi kjo është shumë e rëndësishme për vendin.

Kryetarja e Kuvendit dhe reporterët e Këshillit të Evropës biseduan mbi bashkëpunimin mes dy institucioneve dhe intensifikimin e shkëmbimit të përvojës mes delegacioneve por edhe për mbështetjen e KE-së në rritjen e kapaciteteve administrative.

k.k/NOA

Â

KOMENTE