English

Gripi i derrave, Vasili: Jemi në prag epidemie por mos krijoni panik

Tiranë, 19 nëntor NOA - Megjithëse konfirmon faktin se vendi ndodhet në prag të epidemisë së gripit të derrave, kreu i Shëndetësisë, Petrit Vasili deklaroi sot se nuk ka vend për panik mes njerëzve.

Gjatë një deklaratë për shtyp, ministri i Shëndetësisë i bëri apel komunitetit të tregojë kujdes dhe të respektojë udhëzimet e dhëna më parë, ndërsa apeloi për kontrolle më të shpeshta te mjeku.

Sipas Vasilit situata nuk është aq kaotike që të çojë në mbylljen e shkollave të paktën për momentin por nëse numri i pacientëve do të rritet atëherë pritet një vendim i dytë që mund të çojë pezullimin e mësimit.

k.k/NOA

Â

KOMENTE