English

Guojang 2009: Romela Begaj, e katërta në botë

Sportistja kuqezi ka qenë mjaft pranë zonës së medaljeve, në peshën 58 kg. Në këtë kategori peshe kanë konkurruar gjithsej 24 peshëngritëset më të mira të botës

Tiranë, 23 Nëntor NOA - Shqipëria po merr pjesë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes për Të Rritur, që po zhvillohet në Kore të Jugut, dhe garimi i kuqezinjve ka nisur me Romela Begajn.

Sportistja kuqezi ka qenë mjaft pranë zonës së medaljeve, por është detyruar të kënaqet me vendin e katërt në botë, në peshën 58 kg.

Në Guojang të Koresë së Jugut po zhvillohet Kampionati Botëror i Peshëngritjes për të Rritur, në të cilin Shqipëria do të përfaqësohet me 3 prej sportistëve të saj më të mirë. Dhe garimi i kuqezinjve ka nisur të hënën me Romela Begajn, e cila ka konkurruar në baterinë A të kategorisë së peshës trupore deri në 58 kg.

Në këtë kategori peshe kanë konkurruar gjithsej 24 peshëngritëset më të mira të botës dhe Begaj ka qenë mjaft pranë zonës së medaljeve, por është detyruar të kënaqet me vendin e katërt në botë, me një total prej 207 kg në dygarësh.

Peshëngritësja 23-vjeçare, e cila u rendit e gjashta në botë në Lojërat Olimpike "Pekin 2008", të zhvilluar vjet në kryeqytetin kinez, ka ngritur 95 kg, duke humbur podiumin vetëm për një kilogram në shkëputje.

Ndërkaq, në stilin e shtytjes, gara ka qenë edhe më e ashpër dhe Romela Begaj ka ngritur në përfundim 112 kg.

Kështu, me 207 kg në dygarësh, ajo është renditur e katërta në botë, çka përbën një përmirësim prej dy vendesh krahasuar me Lojërat Olimpike të 2008-s dhe që premton mjaft për ato të ardhshmet, "Londër 2012".

Përveç Romela Begajt, për Shqipërinë do të konkurrojnë edhe Erkand Qerimaj, në peshën deri në 77 kg, dhe Ervis Tabaku, në peshën deri në 85 kg.

Tre sportistët shoqërohen edhe nga trajnerët e tyre, Zef Kovaçi, Sokol Bishanaku dhe Hektor Shaqiri.

e.r/NOA

58Kg Women

Rank

Name

Born

Nation

B.weight

Group

Snatch

Cl&Jerk

Result

1

LI Xueying

15.05.1990

CHN

57.42

A

107

132

239

2

NOVIKAVA Nastassia

16.11.1981

BLR

57.98

A

100

125

225

3

KALINA Yuliya

24.10.1988

UKR

57.46

A

96

119

215

4

BEGAJ Romela

02.11.1986

ALB

57.52

A

95

112

207

5

SIRIKAEW Pimsiri

25.04.1990

THA

57.35

A

90

115

205

6

GOTFRYD Marieta

11.09.1980

POL

57.83

A

90

107

197

7

GUICHO RECIO Quisia

12.09.1987

MEX

57.22

A

88

107

195

8

TOKESHI Masako

15.06.1983

JPN

57.66

A

85

110

195

9

CHIQUET Agnes

24.10.1984

FRA

57.54

B

83

107

190

10

DE LOS SANTOS Wildry

24.05.1991

DOM

57.72

A

84

106

190

11

QUARTON Emily

09.08.1984

CAN

57.95

B

81

102

183

12

KATZENMEIER Hilary

22.08.1988

USA

57.98

B

81

98

179

13

BAKAMTZUCHE Pilar

10.04.1988

CMR

57.54

B

75

102

177

14

SO Wai Ching

27.07.1982

HKG

55.67

B

36

42

78

---

LIN Wan-Hsuan

19.03.1988

TPE

57.05

A

---

117

---

---

UWAH Margaret

03.11.1983

NGR

56.83

B

80

---

---

---

EVERI Anna

28.04.1987

FIN

57.93

B

---

91

---

Â

Â

KOMENTE