Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Amerikanët sot në Ditën e Falënderimeve, festë tradicionale në familjet amerikane
English

Amerikanët sot në Ditën e Falënderimeve, festë tradicionale në familjet amerikane

Uashington, 26 nëntor, NOA - Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot shënohet Dita e Falënderimeve, një festë kjo tradicionale e popullit amerikan që përkujton ngjarjet e para 400 viteve kur vendasit indianë dhe emigrantët evropianë kanë festuar së bashku.

Në urimin e tij për këtë festë, presidenti amerikan Barak Obama tha se Dita e Falënderimeve është një rast për t'u kënaqur me gjërat e mira, siç janë familja, miqtë, shëndeti, të mirat materiale e kur duhen kujtuar edhe ata që kanë më pak fat.

Zakonisht kjo ditë festohet me një darkë të pasur për familjen dhe miqtë që fillon me një lutje. Tradita e festës së falënderimeve e ka origjinën nga festimet e të korrave dhe është festuar për herë të parë në Masaçusets.

Është historia e një dite të ftohtë në fund të vjeshtës në vitin 1621, kur rreth 50 kolonë anglezë të quajtur pelegrinë, që mezi i kishin shpëtuar dimrit të parë në Botën e Re ndërsa 50 të tjerë gjetën vdekjen, ftuan në darkën e tyre të të korrave indianët fqinjë.

Kjo histori e bukur, e përpunuar gjatë brezave, sjellë ndjenja të ngrohta në një festë familjare të dashur.Â

I gjithë miti është se indianët mirëpritën anglezët në tokën e tyre, hëngrën gjel deti dhe jetuan të lumtur përgjithmonë dhe se ky ishte festimi i parë i ditës së falënderimeve që u pasua deri në ditët tona.

n.e/NOA

Â

KOMENTE