Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulimi: Trishtimi i të madhit Çarli Çaplin, fshihte nga pas nënën e tij prostitutë
English

Zbulimi: Trishtimi i të madhit Çarli Çaplin, fshihte nga pas nënën e tij prostitutë

Londër, 5 dhjetor, NOA - Jetoi një jetë të tërë mes humorit, por më shumë për të tjerët, pasi trishtimi personal ishte prezent në pjesën më të madhe të saj.

Fjala është për aktorin dhe regjisorin e madh Çarli Çaplin, ikonë e kinemasë së shek. XX, për të cilin thuhet se kishte një burim të fshehtë melankolie: prostituimin e detyruar të nënës së tij për të mbajtur me bukë fëmijët.

Kjo pohohet nga Stephen Veissman, psikiatër amerikan, autor i biografisë "Çaplini, një jetë", sipas të cilit personi që do e frymëzonte dhe e do e mbushte me dhimbje tërë jetën e tij Çaplinin ishte nëna e tij Hannah, një këngëtare kabareje në Londër, e cila pas prostituimit vdiq nga sëmundja e sifilisit.

Ajo ishte një grua e dashur dhe e suksesshme, Hannah, emri i vërtetë i së cilës ishte Lily Harley, që për një periudhë të gjatë të detyruar shiti trupin e saj për të siguruar paratë e nevojshme për të mbajtur dy djemtë e tij Sidney dhe i vogël Çarli Çaplin.

Në ato vite, ajo kontaktoi me një sëmundje të pashërueshme në kohë, gjë që çoi atë në çmenduri dhe vdekje, një histori kjo që Çarli Çaplin nuk ishte në gjendje ta harrojnë gjatë gjithës jetës.

n.e/NOA

KOMENTE