Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
GJND - Franca, Jordania dhe Norvegjia sot shtetet që flasin për pavarësinë
English

GJND - Franca, Jordania dhe Norvegjia sot shtetet që flasin për pavarësinë

Hagë, 9 dhjetor, NOA - Franca, Jordania dhe Norvegjia janë shtetet e radhës të cilët do të paraqesin sot dëshminë e tyre në seancën e radhës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.

Ato i shtohen listës prej shumë shtetesh të cilat prej 8 ditësh janë duke raportuar argumentet e tyre pro dhe kundër pavarësisë së Kosovës.

Me tyre, dje kanë raportuar edhe dy shtete, mendimi i të cilëve konsiderohet i rëndësishëm për këtë proces në Gjykatën e Hagës si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia, e para në mbrojtje të Kosovës dhe e dyta në mbrojtje të argumentave të Serbisë kundër pavarësisë.

Ndërkaq, bëhet me dijeni se dëshmitë e shteteve në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës përfundojnë ditën e premte, kurse vendimi që do të dalë është vetëm këshillëdhënës.

n.e/NOA

KOMENTE