English

Bojkoti, si rrezik për shqiptarët

"Bojkoti i Parlamentit nga opozita vë në rrezik kandidaturën e pranimit të Shqipërisë në BE". Ky është titulli i artikullit të botuar në gazetën "Figaro", nga Thierry Portes

Artikullit në fjalë i paraprin një parantezë e shkurtër e situatës në Ballkan e cila thekson se kriza politike në Shqipëri ka filluar të shqetësojë BE-në, për faktin se ky vend është cilësuar si boshti i stabilitetit për vendet e Ballkanit Jugor, si në raport me Kosovën po ashtu dhe me Maqedoninë ku jetojnë një pjesë e madhe shqiptarësh.

Shqipëria është duke përjetuar një debat të ashpër mes liderit të maxhorancës Sali Berisha dhe atij të opozitës Edi Rama, njëkohësisht dhe kryetar i bashkisë së kryeqytetit.

Debati po shumëfishohet në mënyrë të ndjeshme ditët e fundit në mediat lokale, të cilat, për shkak të bojkotit nga ana e opozitës, janë kthyer në një tribunë të sulmeve personale mes dy liderëve.

Lideri socialist nuk është i zgjedhur, por ai i ka ndaluar anëtarët e partisë së tij të mbushin sallën e Kuvendit.

Që nga fillimi i shtatorit, gati gjysma e parlamentit të zgjedhur në qershorin e kaluar vazhdon të dezertojë Kuvendin.

Ndërkohë që diplomatët e Bashkimit Evropian nuk rreshtin së përsërituri se funksionimin e rregullave demokratike është një kusht sine qua non për pranimin në BE, një eveniment sa shume i dëshiruar nga Tirana zyrtare, po aq i inkurajuar nga Brukseli.

"Principet bazë të demokracisë"

Rama nuk arrin ende të pranojë humbjen e tij në zgjedhjet e qershorit të fundit. Partia Socialiste që ai drejton ka fituar një vetëm një vend më pak se Partia Demokratike e kryesyar nga kryeministri Berisha, i cili mundi të formojë një shumicë vetëm me ndihmën e katër anëtarëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të kryesuar nga Ilir Meta, një ish-partner i Ramës, i cili mbron përkatësinë e partisë së tij si të kahut të majtë, por që aktualisht është Ministër i Punëve të Jashtme, në një qeveri të djathtë. " Rama deshi të mundte Berishën, kurse Meta dështoi," deklaron një diplomat evropian në Tiranë.

Sot, kryetari i bashkisë së Tiranës ka adaptuar një strategji politike shumë kuriozite. "Unë nuk kundërshtoj rezultatin e zgjedhjeve," deklaron Rama në një frëngjishte të përsosur, por unë kërkoj rinumërimin të fletëve të votimit për arsyen e vetme që historia e zgjedhjeve në Shqipëri gjithmonë ka njohur problemet e korrupsionit".

Ndërkohë që Rama deklaron " se është i hapur të bashkëpunojë me opozitën", Berisha kundërshton rihapjen e kutive të votimit. Ky i fundit mohon çdo lloj manipulimi gjatë proçesit të zgjedhjeve të qershorit, i cili u monitorua nga përfaqësuesit e OSBE-së si dhe observatorë evropianë.

Tirana zyrtare, të enjten dhe të premten e javës së shkuar, priti z. Pierre Lellouche, përgjegjës për çështje evropiane - vizita e parë zyrtare nga një ministër francez prej më shumë se dhjetë vjetësh. Ai bëri thirrje për "dialog" mes forcave politike duke u kujtuar "parimet themelore të demokracisë ".

Duke shpresuar fundin e "bojkotit sa më shpejt të jetë e mundur," Pierre Lellouche theksoi prerazi se BE-ja mund të mirëpresë në gjirin e saj " sisteme demokratike që funksionojnë " dhe "nuk mbahen peng nga përllogaritjet politike të asnjë force ".

Carl Bildt, Ministri Suedez i Punëve të Jashtme, vendi i të cilit kryeson BE-në deri në fund të vitit, pak kohë më parë riafirmoi "besimin e tij se politikanët shqiptarë do të arrijnë një kompromis, nëse ata janë të gatshëm për të drejtuar vendin e tyre në Bashkimi Evropian". Paralajmërimi nuk pati efektet e pritura ndaj dhe Pierre Lellouche e pa të arsyeshme të ritheksonte këtë pikë.

Ndërkohë që Shqipëria duhet të jetë një kandidat zyrtar për pranimin në BE dhe Këshilli ka paraqitur rastin në Komisionin në Bruksel nëntorin e kaluar, "ai ishte shpresonte për të filluar procesin në një më pak problematike" tha, i zhgënjyer, një diplomat në Tiranë.

I cili është i kujdesshëm të parashikojë nëse kjo krizë mund të zgjasë deri në datën në dorë të fatit e 7 mars, gjashtë muaj pas hapjes së seancës parlamentare, deputetët që nuk kanë shërbyer në fuqi do të pavlefshme të zgjedhjeve.

KOMENTE