English

Përkujtohet në Indonezi tragjedia e cunamit 5 vjet më parë

Açe, 26 dhjetor, NOA - Me lutje dhe ceremoni të veçanta janë përkujtuar sot 230 mijë viktimat e cunamit në Oqeanin Indian. Në provincën e Açes në Indonezi, e cila ishte më e prekura nga cunami, xhamitë mbajtën ceremoni lutjesh, derisa klerikët budistë kënduan dhe u lutën për viktimat.

Cunami i vitit 2004, ishte një nga katastrofat më të rënda natyrore, u shkaktua nga një tërmet nënujor 9.3 ballë në bregdetin e Sumatrës.

n.e/NOA

KOMENTE