Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Avokati i Popullit: Të dëmshpërblehen ish të përndjekurit politikë
English

Avokati i Popullit: Të dëmshpërblehen ish të përndjekurit politikë

Tiranë, 5 janar NOA - Avokati i Popullit i ka dërguar pak ditë më parë ministrisë së Drejtësisë dhe asaj të Financave një rekomandim që të marrin masa për dhënien e menjëhershme të dëmshpërblimit për të dënuarit politike gjatë regjimit komunist që janë deklaruar të pafajshëm dhe që aktualisht janë gjallë.

Pas ankesës që ka paraqitur Shoqatat e ish të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, në lidhje me këtë çështje në Institucionin e Avokatit të Popullit kanë ardhur edhe shumë ankesa individuale nga ish të dënuarit politikë, me të njëjtat kërkesa dhe pretendime.

Avokati i Popullit në vazhdimësi ka marrë në shqyrtim të gjitha pretendimet e ish të dënuarve politikë, ligjet si dhe aktet nënligjore e administrative të nxjerra nga institucionet shqiptare për dëmshpërblimin e tyre.

"Pa u shprehur për të gjitha pretendimet e ish të përndjekurve sipas të dhënave që disponojmë na rezulton se numri i ish të burgosurve politikë të regjimit komunist që akoma jetojnë është rreth 2 mije persona.

Në këto kushte mendojmë se do të ishte mëse e arsyeshme që të bëheshin përpjekje dhe të dëmshpërbleheshin menjëherë për burgimin e padrejtë kjo kategori e ish të burgosurve politikë të regjimit komunist të cilët akoma janë gjallë, me parë se sa kategoritë e tjera që përfitojnë nga fakti se janë të paslindur etj, në raport me personin e dënuar politikisht" thuhej në rekomandimin e Avokatit të Popullit.

Në këto kushte Avokati i Popullit ka rekomanduar dy ministritë atë të Drejtësisë dhe të Financave të marrin e masat për dhënien e menjëhershme të dëmshpërblimit për të dënuarit politike gjatë regjimit komunist që janë deklaruar të pafajshëm dhe që aktualisht janë gjallë, më parë se sa kategoritë e tjera.

k.k/NOA

KOMENTE