Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama sot me këshilltarët e lartë të sigurisë, plan për rishikimin e masave antiterror
English

Obama sot me këshilltarët e lartë të sigurisë, plan për rishikimin e masave antiterror

Uashington, 5 janar, NOA - Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet që të rishikojnë masat në kuadrin e luftës antiterrorizëm.

Një fakt i tillë do të jetë në qendër të një takimi që presidenti amerikan Barak Obama do të zhvillojë sot me këshilltarët e lartë të sigurisë në vend, të cilëve do t'u kërkojë llogari pas tentativës së një 23-vjeçari nigerian për të sulmuar me bombë një aeroplan ditën e Krishtlindjeve.

Bëhet me dijeni paraprakisht se takimi në fjalë do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë dhe aty do të marrin pjesë zyrtarët më të lartë të agjencive të zbulimit, departamentit të Sigurisë së Atdheut dhe agjencitë për zbatimin e ligjit.

Së bashku me presidentin Obama, ata do të diskutojë ndryshimet në politikat e sigurisë pas sulmit të dështuar në 25 dhjetor. Ato do të renditen krahas disa masave për rritjen e sigurisë që janë marrë tashmë nga autoritetet amerikane siç është ajo e vënies nën kontroll të rreptë për të hyrë në SHBA të udhëtarëve nga 14 vende, përfshirë Jemenin, Nigerinë, Arabinë Saudite, Afganistanin, Irakun dhe Iranin.

Por njoftimet e shtypit amerikan thonë se pasagjerët nga Afganistani, Algjeria, Iraku, Libani, Libia, Nigeria, Pakistani, Arabia Saudite, Somalia dhe Jemeni to t'u nënshtrohen gjithashtu kontrolleve më të hollësishme.

n.e/NOA

KOMENTE