English

Instalohen ekipet greke të shpëtimit në Vaun e Dejës

Tiranë, 10 janar NOA - Dy ekipe greke të mbrojtjes nga zjarri dhe shpëtimit me 35 efektivë, kanë mbërritur në Shqipëri dhe aktualisht janë stacionuar në Vaun e Dejës, konfirmojnë për agjencinë NOA, burime zyrtare nga Ministria e Brendshme.

Ekipet greke kanë në dispozicion për të kryer operacionet e tyre katër makina, dy varka me motor dhe shtatë pompa të fuqishme.

Mësohet se këto ekipe do të fillojnë që sot veprimet operacionale sipas udhëzimeve të Komitetit Ndërministror, por nuk u dhanë hollësi të tjera.

Sakaq, mëngjesin e sotëm erdhi në Shqipëri nga Pika e Kalimit Kufitar e Hanit të Hotit, ekipi slloven i ndihmës për emergjencën në zonat e prekura nga përmbytja.

e.r/NOA

KOMENTE