Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vendorët demokratë, ekskursion në zonat e përmbytura, japin ndihma
English

Vendorët demokratë, ekskursion në zonat e përmbytura, japin ndihma

Mblidhen fonde për përmbytjen nga 10 qarqe, 83 komuna dhe 4 bashkitë e para

Tiranë, 14 Janar NOA - Të zgjedhurit vendorë vendosën së bashku të bëhen pjesë e rrjetit të solidaritetit me zonat e prekura nga përmbytja ndaj kanë nisur mbledhjen e ndihmave për të prekurit nga emergjenca humanitare.

Shoqata e Bashkive, Komunave dhe e Qarqeve vlerëson dhe inkurajon punën dhe angazhimin e qeverisë, strukturave lokale, administratës së komunave dhe bashkive si dhe sakrificën e forcave ushtarake, te policise dhe te emergjencave civile.

"Ne vijmë sot, me qëndrimin e përbashkët, për të ofruar mbështetjen dhe ndihmën tonë në mjete dhe makineri, ndihma ushqimore, materiale dhe financiare. Njekohesisht u bëjmë thirrje gjithë bizneseve lokale dhe individëve të veçantë që të japin kontributin e tyre për përballimin e kësaj fatkeqësie", - thuhet në një komunikatë që ata shpërndanë mbrëmjen e së Mërkurës.

Pas këtij takimi dhjetëra përfaqësues te njësive vendore shkuan ne zonat e përmbytura ku morën kontakt me homologet e tyre dhe me popullatën.

Në këtë ekskursion ata preken nga afër nevojat, kërkesat dhe mundësitë per ndihma qe banoret e kësaj zone kishin për ushqime për popullatën dhe blegtorinë, veshmbathje, barna materiale logjistik etj.

Gjithashtu krerët vendorë te pothuajse krejt Shqipërisë asistuan ne takimin e Komitetit Ndërdikasterial te kryesuar atë dite prej vete Kryeministrit Berisha ku publikisht deklaruan mbështetjen dhe solidaritetin e tyre për përpjekjet e qeverise dhe pushtetit lokal te Shkodrës per tejkalimin e situatës.

Lidhur me kete iniciativë te krerëve vendorë Kryeministri u shpreh: "Dëshiroj t'ju përgëzoj për këtë iniciativë jashtëzakonisht të rëndësishme që ndërmorët për të zhvilluar këtë takim në qytetin Shkodrës, në shenjë solidariteti, mbështetjeje vëllazërore me zonat e përmbytura në këtë rreth, angazhimin dhe përkushtimin, që kjo situatë të kapërcehet sa më shpejt dhe pasojat e saj të mund të zhduken me shpejtësinë më të madhe të mundshme".

Berisha ftoi qe ne kete shembull te behen pjese e procesit te ndihmave te gjitha rrjetet e shoqatave humanitare, fetare, te shoqërisë civile si dhe shoqatat e biznesit dhe te investitoreve.

Pas vizites ne Shkodes, takimit me homologet e tyre te zonave te përmbytura, verifikimit te nevojave dhe premtimit per solidaritet para Kryeministrit Berisha kreret e qarqeve, bashkive e komunave te organizuar sipas shoqatave përkatëse filluan te dërgojnë mbështetjen e tyre financiare, materiale dhe njerëzore.

Deri ne mbrëmjen e së Mërkurës, 10 Këshillat e qarqeve te vendit, 83 komuna dhe 4 bashkite e para kane njoftuar konkretizimin e kesaj ndihme.

Keshillat e Qarqeve

60 mije euro eshte shuma qe Keshillat e Qarqeve kane depozituar. Nderkohe Qarqet Vlore, Fier e Gjirokaster kane nisur dhe 2 trailer me ushqim per bagetine, 2 maune me miell dhe 2 maune me ushqime.

Komunat

186 milion leke eshte shuma e deklaruar nga 84 komunat e para

Bashkite

Deri tani kanë kontribuar Bashkia e Kavajas 12. 5 milionë leke dhe 4 kamionë me ndihma, bashkia e Kamzës 10 milionë lekë plus makineri dhe punonjës të specializuar, si dhe bashkia Kukës me 3000 euro.

Më poshtë është listuar kontributi i pare i komunave te vendit dhe ne ditët në vijim priten reagime nga njësi të tjera vendore.

Qarku

Rrethi

Komuna

Kryetari

Shuma

shenim

BERAT

BERAT

Durres

Durres

KOMUNA GJEPALAJ

ALFRED QEMAL GRECA

1 milion lekë

KOMUNA KATUNDI I RI

HIL PAL PRISKA

10 milionë

KOMUNA RASHBULL

HYSEN HARIZ GASHI

10 milionë

KOMUNA XHAFZOTAJ

AGIM GANI HOXHA

10 milionë

Elbasan

Elbasan

KOMUNA BRADASHESH

SABRI ADEM SOLLAKU

14 milionë

KOMUNA GOSTIME

QAMIL FETA BOJA

2 milionë

KOMUNA TREGAN

DURIM ALI ÇEKREZI

1 milion

Librazhd

KOMUNA HOTOLISHT

HAJDAR QAMIL NOGU

2 milionë

KOMUNA LUNIK

ASTRIT SHYQYRI XHAFA

1 milion

KOMUNA ORENJE

NDRIÇIM XHAFERR HIDA

1 milion

KOMUNA POLIS

VELI BEQIR TERZIU

1 milion

KOMUNA QENDER-

FIRDUZ JONUZ KURTI

2 milione

KOMUNA QUKES

YMER ISLAM BLLOSHMI

1 milion

KOMUNA RAJCE

SELADIN MUSTAFA BOGDANI

2 milione

KOMUNA STEBLEVE

XHEVIT KASËM BORIÇI

1 milion

KOMUNA STRAVAJ

ARDIAN XHEVAHIR ZENELI

1 milion

Fier

KOMUNA FRAKULL

VIKTOR CERVANAKU

5 milione

Lushnje

KOMUNA ALLKAJ

PETRIT SHYQYRI MALIA

1 milion

KOMUNA BALLAGAT

1 milion

KOMUNA BUBULLIME

TODI JORGJI XHUNGA

1 milion

KOMUNA DUSHK

BASHKIM REFAT KADIU

1 milion

KOMUNA FIER-SHEGAN

BEDRI TEFIK HIDA

1 milion

KOMUNA GOLEM-LUSHNJE

BEQIR RUSHIT SULOVARI

1 milion

KOMUNA GRABIAN

ARDJAN MITI SHURDHAQI

1 milion

KOMUNA GRADISHE

YLLI TODI STAMBOLLIU

1 milion

KOMUNA HYSGJOKAJ

FERDINANT NEZIR SHARKA

1 milion

KOMUNA KARBUNARE

NEKI SABRI ARAPI

1 milion

KOMUNA KOLONJE

JAKUP HAQIF BEQIRI

5 milione

KOMUNA KRUTJE

AGIM NASI SEMA

1 milion

KOMUNA REMAS

AGIM SHAHIN RREDHI

2 milione

KOMUNA TERBUF

ASTRIT AVDULLA DERVISHI

1 milion

KOMUNA FRATAR

SABIRE YZEDIN HOXHAJ

1milion

KOMUNA GRESHICE

BAFTJAR ZINI BAKIU

1milion

KOMUNA KUTE

QERIM ISMAIL ISMAILAJ

20mije

KOMUNA NGRACAN

NURI NAZIF KORAJ

50 mije

KOMUNA QENDER MALLAKASTER

AGRON FASLLI KAPLLANAJ

5milionë lekë ushqim bagëtie

Gjirokaster

Gjirokaster

KOMUNA CEPO

DRAGUSH HASENI LOGLI

4 milionë

KOMUNA DROPULL I SIPERM

KOSTANDIN KRISTO KOSTA

2000 euro

KOMUNA LAZARAT

DASHNOR ET'HEM ALIKO

4 milionë

KOMUNA LUNXHERI

ILIA MANTHO KURO

3000 euro

ODRIE

FOTO VASIL JANO

2000 euro

KOMUNA POGON

MITE SPIRO MEJDI

2000 euro

Kukes

KOMUNA SHISHTAVEC

DILAMAN FERMI NELA

1 milion

Tirane

Tirane

KOMUNA GOLEM-

AGRON BRAHIM AGALLIU

5 milione

KOMUNA HELMES

NAMIR RRAPUSH GJOCI

1milion

KOMUNA LEKAJ

ZIJA HEKURAN MEMA

1 milion

KOMUNA SYNEJ

PËRPARIM XHAVIT ÇAÇA

1 milion

2 milionë ushqime

KOMUNA BERZHITE

GENC RAMAZAN DRITA

2 milione

KOMUNA DAJT

KUJTIM MYSLYM QEFALIA

8 milionë ushqime

KOMUNA FARKE

FATBARDH MEHMET PLAKU

5 milionë ushqime

KOMUNA KASHAR

BESNIK FUCIA

10 milione

KOMUNA KRRABE

ARTAN KASEM SALIU

500 mije

KOMUNA PETRELE

YLLI ZYBER KUPI

5 milione

KOMUNA VAQAR

SKENDER ZYBER DRITA

2 milione

Mirdite

Orosh

1 milion

Bulqize

Zercan

1 milion

1

Mollaj

PD

150.000

2

Drenove

PD

100.000

3

Gore

PD

50.000

4

Lekas

PS

0

5

Libonik

PS

0

6

Moglice

PS

20.000

7

Pirg

PD

100.000

8

Pojan

PS

0

9

Bulgarec

PD

150.000

10

Vithkuq

PD

100.000

11

Voskop

PD

100.000

12

Voskopoje

PD

100.000

13

Vreshtas

PD

100.000

14

Liqenas

PSD AM

50.000

Pogradec

15

Bucimas

LSI

100.000

16

Cerave

PD

100.000

17

Dardhas

PD

100.000

18

Hudenisht

PD

100.000

19

Proptisht

PD

100.000

20

Trebinje

PS

0

21

Velcan

PS

100.000

Erseke

22

Barmash

PD

50.000

23

Clirim

PD

70.000

24

Q.Leskovik

PS

0

25

Mollas

PD

70.000

26

Novosele

PS

0

27

Q . Erseke

PS

50.000

Bilisht

28

Q . Bilisht

PD

100.000

29

Miras

PD

100.000

30

Hocisht

PS

100.000

31

Proger

PD

100.000

KOMENTE