English

Asnjë i mbijetuar nga avioni Boeing 737-800

Video: {youtube}XNyIaFTPBxU{/youtube}

Bejrut, 25 janar NOA - Rezultojnë të vdekur të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi i avionit Boeing 737-800 i kompanisë ajrore "Ethiopian Airlines" të Etiopisë, i cili numëronte 90 udhëtarë dhe anëtarë të ekuipazhit, që u rrëzua në Detin Mesdhe, pak kohë pasi është ngjitur në lartësi. Lajmi bëhet i ditur nga drejtori i aeroportit libanez.

Në listën e pasagjerëve ishin 58 libanezë (katër prej të cilëve me pasaporta britanike), 22 nga Etiopia, një irakian, një sirian dhe një shtetase franceze, Maria Sanchez Pietton, gruaja e ambasadorit të Francës në Liban.

Ndërkohë ka filluar nxjerrja e trupave dhe vazhdojnë operacionet e shpëtimit me helikopterë dhe varka civilë dhe ushtarakë, të mbështetur nga anijet e UNIFIL, forcat e OKB-së të vendosura në Libanin e jugut, me pjesëmarrjen edhet 2.000 helmetave blu italiane.

Autoritetet qipriotë, gjithashtu po marrin pjesë në operacionet e shpëtimit.

Ende shkaqet e fatkeqësisë janë të pasigurta, për momentin mendohet si shkak i stuhive të forta që ka goditur ditët e fundit gjithë Libanin.

Presidenti i Republikës, Michel Suleiman, ka përjashtuar publikisht idenë se është "një akt sabotimi", ndërsa kryeministri Saad Hariri ka shpallur ditën e zisë kombëtare.

Ministri i Arsimit Hassan Mneimneh u ka bërë thirrje ndërkohë të gjitha shkollave, publike dhe private, të ndërprisnin mësimin dhe të dërgojnë nxënësit në shtëpi.

Sipas raporteve të para nga Ghazi Aridi, Ministri i Transportit libanez, Boeing 737-800 u përplas tre km e gjysmë larg bregdetit libanez, përballë zonës Naama, rreth dhjetë kilometra në jug të Beirutit, por rrezja e përpjekjeve të operacione të shpëtimit është shtrirë deri në dymbëdhjetë milje larg kontinentit. Aksidenti ndodhi rreth orës 2:30 (1: 30 sipas orës sonë lokale): "Nga kulla e kontrollit Bejrut u tha se kanë humbur kontrollin me pilotin e avionit, menjëherë pas ngjitjes dhe pa ditur arsyen," tha Ministri Aridi.

Dëshmitarë të cituar nga mediat lokale thanë se kanë parë "një top të zjarrtë" të bjerë në det.

Kjo përplasje ndodh rreth një muaj pas vdekjes së gjashtëdhjetë marinarëve, nga mbytja e një anijeje mallrash panameze në bregdetin libanez përballë portit verior të Tripolit.

Dhe në këtë rast shkaku i aksidentit ishte moti i keq.

KOMENTE