English

Të huajt: Irani të informojë OKB për energjinë bërthamore

Uashington, 4 shkurt, NOA - Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate kanë kërkuar nga Irani që zyrtarisht të informojë agjencinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për energjinë bërthamore lidhur me pranimin e propozimit ndërkombëtar. Kjo e fundit ka të bëjë me mundësinë që do t'i jepet Iranit për pasurimin e uraniumit jashtë vendit e më pas ta përdorë për qëllime civile.

Ndërkaq, sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clitnon, e ka ftuar Iranin të "lërë të lirë pa kushte" tre shtetas amerikanë që mbahen në burg që në muajin korrik në Teherean. "Deklarojmë se janë burgosur padrejtësisht dhe duhet të lihen të lirë sa më parë", u shpreh ajo.

Tre personat u arrestuan në kufrin mes Iranit dhe Irakut me akuzën për spiunazh.

n.e/NOA

KOMENTE