English

Aksidenti i Austrisë, publikohen të lënduarit

Prishtinë, 22 shkurt, NOA - Ministria e Jashtme e Kosovës ka publikuar sot emrat e të lënduarve në aksidentin e Austrisë, i cili ndodhi në orët e natës së sotme në afërsi të Vjenës dhe ku pati shumë viktima kosovare. Ky institucion ka pohuar se kjo listë i është dorëzuar ambasadës së Kosovës në Vjenë nga ministria e Rendit të Austrisë, porse ende nuk bëhen të ditur emrat e viktimave.

Autoritetet thonë se nga përplasja e një autobusi dhe dy kamionëve, në një autostradë në Austri, kanë humbur jetën 6 vetë dhe janë plagosur së paku 30 të tjerë.

Mediat austriake kanë raportuar se në autobus gjendeshin udhëtarët nga Kosova për në Gjermani.

Të lënduarit Vjeç

1.Szabo Gergely (29) 2. Faton Pajaziti (20) 3. Qazim Gashi (65) 4. Ilona Sulimanoëitsch (8) 5. Emine Osmani (41) 6. Asa Beqiri (58) 7. Bashkim Heta (27) 8. Jozsef Nagy (33) 9. Nadire Ibrahimi (32) 10. Nehat Idrizi (32) 11. Sami Suli (1 muaj) 12. Kadri Trolli (40) 13. Selim Rukovci (42) 14. Sheride Rexhepi (56) 15. Zendrim Ferizi (16) 16. Qëndresa Ferizi (4) 17. Sheremet Ferizi (42) 18. Igballe Ferizi (42) 19. Ramadan Velia (56) 20. Milaim Limani (57) 21. Sefer Spahia (66) 22. Zylfie Fanaj (48) 23. Ajshe Berisha (47) 24. Sali Klaiqi (67) 25. Avdyl Bellaga (67) 26. Samet Hoxha (31) 27. Sahit Ibrahimi (58) 28. Retscha Retzem (61) 29. Adelina Deliu (20) 30. Fatmir Bytyqi (31) 31. Ramiz Ahmeti (60) 32. Milaim Ibrahimi (40) 33. Nijazi Fanaj (50) 34. Medi Limani (47)

n.e/NOA

KOMENTE