English

Janukoviç u betua sot si president

Kiev, 25 shkurt, NOA - Udhëheqësi i opozitës, Viktor Janukoviç, kreu sot betimin si presidenti i ri i Ukrainës, pasi ka disa javë nga përfundimi i procesit të zgjedhjeve presidenciale në këtë vend. Bëhet me dijeni se 11 krerë shtetesh dhe 15 ministra të Jashtëm morën pjesë në ceremoninë e betimit të tij dhe ishte këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jim Jones, i cili kryesoi delegacionin amerikan.

Kjo ceremoni kryhet në "paqe" të plotë me kryeministren ukrainase, Julia Timoshenko, e cila u tërhoq nga akuzat Janukoviç për manipunime dhe për planifikimin e asaj që e quajti një diktat anti-ukrainas.

Ndërkaq, partia e Rajoneve e Janukoviçit tha se këmbëngulja kundërshtuese e kryeministres minon besimin në procesin elektoral të vendit.

n.e/NOA

KOMENTE