Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Spanjë, kapet drejtuesi i ETA-s
English

Spanjë, kapet drejtuesi i ETA-s

Madrid, 28 shkurt, NOA - Ministria e Brendshme spanjolle ka deklaruar sot se udhëheqësi i armatosur i grupit separatist bask, ETA është kapur në veri të Francës. Ai quhet, Ibon Gogeaskoeça dhe është arratisur që prej 1997-ës.

Policia sqaron, se është kapur bashkë me dy rebelë të tjerë të ETA-s në qytetin Kahan në Normandi, gjatë një aksioni të përbashkët të policisë franceze dhe asaj spanjolle.

Forcat spanjolle të sigurisë besojnë se grupi i ETA-s, që ka vrarë më shumë se 850 persona dhe që kërkon pavarësinë për baskët, është dobësuar për shkak të arrestimeve të fundit.

NOA/El

KOMENTE