Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Invalidët, ministria do ndryshojë vlerësimin
English

Invalidët, ministria do ndryshojë vlerësimin

Nga Blerina Ahmetaj

Tiranë, 10 mars, NOA - Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale do të ndryshojë mënyrën e vlerësimit për personat me aftësi të kufizuar.

Ministri Spiro Ksera ka premtuar se dikasteri i tij do të intesifikojë punën për hartimin dhe zbatimin e politikave sociale me qëllim përmirësimin e kushteve të jetesës së personave me aftësi të kufizuara.

Sipas Kserës, kjo do të ndihmojë në gjithë përfshirjen e kësaj kategorie për një jetë të plotë dhe aktivitete do të përmirësojë mënyrën e vlerësimit të aftësisë së kufizuar nga modeli mjekësor drejt atij social, duke përfshirë profesionistë socialë në vlerësim.

Një tjetër hap që do të ndërmarrë ministria, është rritja e informimit për personat me aftësi të kufizuar dhe familjarët e tyre; përmirësimi i ofrimit të shërbimeve në komunitet për personat me aftësi të kufizuar, etj.

Ministria e Punës ka deklaruar se që nga viti 2005, ka rritur mbështetjen financiare me mbi 50% për të gjitha kategoritë e personave me aftësi të kufizuar.

Për vitin 2009, me fondet buxhetore u trajtuan 128.876 persona të paaftë dhe kujdestarët e tyre dhe për vitin 2010, është programuar një fond prej 11.442 miliard lekë, ose 24% më shumë se në vitin 2009.

Prioritet për vitin 2010 është rritja e numrit dhe llojshmërisë së shërbimeve komunitare me standarde të garantuara për këtë kategori, nëpërmjet rritjes së fondeve buxhetore.

b.a/n.e/NOA

KOMENTE