Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Irani, vendi që burgos më shumë gazetarë
English

Irani, vendi që burgos më shumë gazetarë

Teheran, 10 mars, NOA - Irani mund të quhet fare mirë si vendi që dhunon më shumë lirinë e medias dhe ky përfundim arrin po t'u referohemi të dhënave të gazetarëve të burgosur në këtë vend. Sipas raportit të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, një e treta e gazetarëve të burgosur në botë gjenden në Iran. Ndërkaq, ky raport thotë ndër të tjera se deri në shkurt kishte informacione se në Iran 52 gazetarë mbaheshin në burg.

"Irani po hyn në një gjendje të përhershme shtypje ndaj medias", pohon Zhoel Simon, drejtuesi i Komitetit.

Ai shton më pas se "qeveria iraniane do ta humbasë luftën kundër informacionit", por theksoi se gazetarët iranianë po paguajnë një çmim shumë të lartë.

n.e/NOA

KOMENTE