English

Ekstrem, "njeriu merimangë" nga Franca kalon kullën e Parisit (VIDEO)

Francë, 9 Prill NOA - Një tjetër ngjitje ekstreme ka ardhur nga ana e francezit Alain Robert.

Ai konsiderohet si "njeri merimangë" francez në këtë shtet dhe këtë herë është ngjitur në qiellgërvishtësin "GDF-Suez", e cila është 185 metër e lartë dhe ndodhet në Paris.

Alain, tashmë 47 vjeçar iu deshën vetëm 45 minuta për të qenë në majë të kësaj ndërtese e cila ndodhet në zonën e "bizneseve" të Paris.

{youtube}iubRIhXg9Eg{/youtube}

Për Alain Robert, nuk është hera e parë që bën diçka të tillë pasi kujtojmë se në vitin 1994 ai për herë të parë u ngjit në kullën e "CityBank" në Çikago.

Më pas në shtator të citit 2009 ai u ngjit përsëri në kullën 452 metër të lartë "Petronas", e cila ndodhet në kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lampur.

r.b/NOA

KOMENTE