Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Meta: Kosova e Serbia, dialog institucional
English

Meta: Kosova e Serbia, dialog institucional

Tiranë, 8 prill, NOA - Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta kërkoi sot nga autoritet e Serbisë dhe Kosovës vendosjen e dialogut institucional, në mënyrë që të kontribuohet për vendosjen e një klime pozitive në interes të qytetarëve në Mitrovicë.

"Shprehim mbështetjen tonë më të plotë në implementimin e strategjisë së veriut, që është e domosdoshme për forcimin më tej të bashkëjetesës midis shqiptarëve dhe serbëve në shtetin e ri të Kosovës", tha Meta.

Deklarata e ministrit të Jashtëm u bë pas takimit me Kordinatorin e Qeverisë së Kosovës për strategjinë e Veriut, Ylber Hysa.

Hysa, në fjalën e tij për mediat u shpreh se qeveria e Kosovës ka hartuar një strategji për veriun. Kjo gjë sipas tij dëshmon vullnetit të mirë që ajo po tregon për integrimin e komunitetit serb në veri.

m.xh/NOA

KOMENTE