Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pas Metës, edhe Tadiç viziton Luginën e Preshevës
English

Pas Metës, edhe Tadiç viziton Luginën e Preshevës

Preshevë, 8 prill, NOA - Presidenti serb, Boris Tadiç, viziton Luginën e Preshevës pa u mbushur as edhe një muaj nga vizita e suksesshme që bëri atje zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm shqiptar, Ilir Meta.

Presidenti i Serbisë, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Luginës së Preshevës të formojnë Këshillin e tyre Kombëtar, e në këtë mënyrë, të ndërmarrin vetë përgjegjësinë për zhvillimin e shtetit në të cilin jetojnë.

''Dëshiroj t'i inkurajoj shqiptarët tanë për të marrë pjesë në institucionet e tyre kombëtare në Serbi, për shkak se ky është vendi dhe shtëpia e tyre'', ka thënë presidenti Tadiç, gjatë bisedës së sipërpërmendur.

Gjithashtu, ai premtoi që përveç fakultetit të Medvegjës të hapet fakulteti i gjuhës shqipe edhe në Preshevë dhe Bujanovc.

Në këtë mënyrë, presidenti Tadiç përçon në Luginën e Preshevës të njëjtin mesazh që çoi atje edhe Meta për shqiptarët e Serbisë, që një perspektivë e re po hapet edhe për Luginën e Preshevës, ashtu siç u hap për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë në Beograd.

Gjithashtu, gjatë takimit me komunitetin shqiptar që jeton atje, presidenti serb Boris Tadiç deklaroi se ishte i shqetësuar për diferencat e mëdha ekonomike ndërmjet veriut dhe jugut të vendit.

n.e/NOA

KOMENTE