Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Protestat në Kirgistan, opozita merr pushtetin
English

Protestat në Kirgistan, opozita merr pushtetin

Bishkek, 8 prill, NOA - Opozita ka arritur të marrë në dorë pushtetin e Kirgistanit, shtetit të varfër në kufi me Kinën, i cili u përfshi nga protesta të fuqishme ditët e fundit, ku mbetën të vrarë mëse 65 persona.

Liderja opozitare, Roza Otunbaeva, tha se tani është kreu i asaj që ajo e përshkroi si "qeveri e përkohshme", pas largimit të presidentit Kurmanbek Bakijev gjatë trazirave të djeshme.

Ish-ministrja e jashtme, Otunbaeva, e ndihmoi në fakt Bakijevin që të bëhej president para pesë vitesh, ndërsa tani tha se planet e opozitës parashohin që ajo të koordinojë qeverinë e përkohshme për gjashtë muaj derisa të hartohet propozim teksti i Kushtetutës së re të Kirgistanit. Nga ana tjetër, raportohet se presidenti Bakijev është larguar nga kryeqyteti Bishkek, në qytetin jugor Osh.

Ndërsa komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Kombet e Bashkuara, BE-në dhe Kinën, kanë kërkuar nga palët në Kirgizi, që të tregojnë qetësi dhe përmbajtje.

n.e/NOA

KOMENTE