Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topi: Mbështetje ndërkombëtare për Kosovën
English

Topi: Mbështetje ndërkombëtare për Kosovën

Tiranë, 8 prill, NOA - Shqipëria do të mbështesë njohjen e Pavarësisë së Kosovës në arenën ndërkombëtare. Garancia për lobimin e Tiranës zyrtare i është dhënë sot Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi gjatë takimit të zhvilluar me Presidentin Bamir Topi.

Kreu i shtetit ka theksuar se "Pavarësia dhe njohja e Kosovës është e pakthyeshme", dhe ka garantuar në impenjimin e institucioneve shqiptare për konsolidimin e Kosovës si vend i pavarur.

Topi është ndalur dhe në marrëdhëniet mes pakicave në Kosovë, ku ka inkurajuar frymën e tolerancës dhe të vullnetit për bashkëpunim mes tyre. Ai ka theksuar se marrëdhëniet e mira janë të nevojshme për "ndërtimin dhe funksionimin sa më të mirë të një shteti demokratik dhe multietnik me institucione të konsoliduara".

Në takimin e dy personaliteteve është vlerësuar dhe bashkëpunimi në fushën ekonomike, të arsimit, shëndetësisë dhe kulturës. Presidenti Topi ka nënvizuar vullnetin për rritjen e këmbimeve tregtare midis dy vendeve që do të kenë mundësi më të mëdha pasi të përfundohet plotësisht dhe rruga nga Durrësi në Morinë dhe më pas deri në Prishtinë.

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi është shprehur se Kosova ka ende nevojë për ndihmën e Shqipërisë në procesin e forcimit të shtetit të ri dhe njohjes në arenën ndërkombëtare.

m.xh/NOA

KOMENTE