Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Përmbytjet, lumi Vardar vërshon në rajonin e Tetovës afër fshatit Raotincë
English

Përmbytjet, lumi Vardar vërshon në rajonin e Tetovës afër fshatit Raotincë

Tetovë, 17 prill - Në rajonin e Tetovës, në afërsi të fshatit Raotincë, komuna e Jugunocës, dje erdhi deri te vërshimi i lumit Vardar, kumtoi Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim.

Ekipe të Drejtorisë dolën në terren dhe e vlerësuan ngjarjen e krijuar. Popullatës u janë vënë në disponim thasë për rërë.

Gjatë vitit 2009, në kuadër të aktiviteteve të veta të rregullta, Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim ndërmori pastrimin e kanaleve në këtë rajon, por për shkak të reshjeve të mëdha gjatë kësaj periudhe dhe për shkak të ngritjes së nivelit të Liqenit të Mavrovës, erdhi deri te vërshimi i lumit Vardar.

Gjatë ditës së djeshme, nga ELEM-i është kërkuar ta pakësojë lëshimin e ujit nga Liqeni i Mavrovës, pas lëshimit të pakësuar, uji ngadalë po tërhiqet, ndërsa mbrëmë plotësisht u pakësua lëshimi i ujit.

Ekipet e Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim, theksohet në kumtesë, edhe më tej po e ndjekin gjendjen dhe janë të gatshëm të intervenojnë në rast të ngritjes plotësuese të nivelit të ujit. /mia-noa/

KOMENTE