Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Takimi i BE, ministrat e Financave konsulta për tregun financiar
English

Takimi i BE, ministrat e Financave konsulta për tregun financiar

Madrid, 17 prill, NOA - Në kryeqytetin spanjoll, Madrid, ministrat e Financave të vendeve të Bashkimit Europian vazhdojnë edhe sot konsultimet për një rregullim më të fortë të tregut financiar.

Qëllimi është që të mbikqyren koncernet që të mos bëhet e mundur më përsëritja e një krize globale.

Ky ka qenë komunikimi zyrtar i bërë nga Madridi lidhur me një fakt të tillë, ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidenti Barak Obama kërkon me ngulm lidhje më të ashpra për të ashtuquajturën tregti me derivatet.

Ndërkaq, letrat me vlerë të lidhura me pasuritë e patundshme ose me çmimet e lëndëve të para dhe kurset e aksioneve vlerësohen si shumë spekulative.

Rënia e vlerës së tyre ishte një nga arsyet kryesore për krizën financiare globale më të fundit.

n.e/NOA

KOMENTE