Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vullkani bllokon Europën, anulohen 16 mijë fluturime
English

Vullkani bllokon Europën, anulohen 16 mijë fluturime

Bruksel, 17 prill, NOA - Janë 16 mijë fluturime nga 22 mijë në total që janë anuluar gjatë ditës së sotme në gjithë Europën. Organizata Europiane për Sigurinë e Transportit Ajror konfirmon se shumica e lëvizjeve ajrore në kontinent janë bllokuar si pasojë e hirit të vullkanit që ka shpërthur në Islandë.

Organizata shton se edhe për 24 orët e ardhshme nuk pritet të ketë përmirësim të situatës. Veriu dhe qendra e Europës janë dhe zonat më të prekura nga anulimi i fluturimeve.

Për të shmangur efektet e pezullimit të fluturimeve nga aeroportet evropiane, autoritetet kanë kërkuar shtimin e oraret të trenave për të siguruar në këtë mënyrë lëvizjen normale të qytetarëve.

m.xh/NOA/ANSA

KOMENTE