Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vullkani, hiri më i lehtë nga ç'pritej
English

Vullkani, hiri më i lehtë nga ç'pritej

Gjenevë, 17 prill, NOA - Hiri i vullkanit Eyjafjallaja¶kull që ka shpërthyer prej pak ditësh në Islandë, është shumë më i lehtë se sa pritej dhe magma e tij, shumë më tepër e trashë" se sa parashikohej.

Janë pikërisht këto dy cilësi të reja, të cilat e bëjnë aktivitetin e këtij vullkani edhe më shpërthyes nga sa ekspertët vulkanologë kishin parashikuar në prag të shpërthimit të tij.

Një gjë e tillë ka rezultuar nga nga analiza e parë e Universitetit të Reikjavik, botuar nga gjeofiziku Mike Burton, Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vuklanologjisë (INGV).

Sipas studiuesit, hiri është shumë i hollë dhe pikërisht për një fakt të tillë, ai ka kapacitet për t'u përhapur në distanca të largëta, duke krijuar probleme të trafikut ajror, ashtu siç edhe po ndodh në fakt.

n.e//NOA

KOMENTE