Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Erdogan: Kufiri Turqi-Armeni, i mbyllur
English

Erdogan: Kufiri Turqi-Armeni, i mbyllur

Ankara, 18 prill, NOA - Turqia do ta mbajë kufirin e mbyllur me Armeninë, nëse konflikti territorial ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit mbetet i pazgjidhur.

Një fakt të tillë e ka bërë me dijeni kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan, sipas të cilit, nëse okupimi i Nagorno Karabahut vazhdon, Turqia nga ana e saj nuk do ta hapë kufirin me Armeninë.

Rihapja e kufirit Turqi-Armeni është pjesë e marrëveshjes ndërmjet dy vendeve, të nënshkruar në tetor të vitit 2009, për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes këtyre dy vendeve në një hasmëri mëse 100-vjeçare dhe kërkon ratifikimin në parlamentet përkatëse për të hyrë në fuqi.

Turqia e ka mbyllur kufirin e saj me Armeninë në vitin 1993, duke treguar solidaritet me Azerbajxhanin, pasi seperatistët armenianë, të mbështetur nga Jerevani, e morën kontrollin ndaj rajonit Nagorni Karabah.

n.e/NOA

KOMENTE