Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Armenia përkujton masakrën e Turqisë ndaj saj 95 vjet më parë
English

Armenia përkujton masakrën e Turqisë ndaj saj 95 vjet më parë

Armeni, 24 prill, NOA - Turqia duhet ta pranojë masakrën e ushtruar ndaj armenëve 95 vjet më parë si gjenocid ndaj tyre.

Kjo ka qenë kërkesa e mëse 5.000 armenëve të cilët përkujtuan përmes një vargu me pishtarë genocidin që u krye ndaj popullit të tyre para 95 vitesh.

Protestuesit dogjën flamuj turq dhe ngritën lart flamujt e atyre shteteve që e kanë klasifikuar këtë ngjarje si genocid, ku mes tyre renditet Franca, Polonia dhe Zvicra.

Sipas të dhënave armene, mes viteve 1915-1917, gjatë kohës së sundimit osman, janë vrarë rreth 1.5 milionë armenë, por Turqia nga ana e saj refuzon ta quajë këtë akt dhune si gjenocid, gjë që mban peng ende marrëdhëniet mes këtyre dy shteteve.

n.e/NOA

KOMENTE