English

Zbulohet një kërpudhë "killer"

Oregon, SHBA 25 Prill NOA - Një kërpudhë vrasëse ka shkaktuar shumë viktimave në Oregon dhe po shtrihet në Kaliforni dhe zonat ngjitur.

Simptomat e kësaj sëmundjeje fillojnë nga kolla në ethe, dhimbje koke, të brinjëve si dhe me probleme të frymëmarrjes.

Shkalla e vdekshmërisë nga kërpudha, një lloj i ri i Cryptococcus gati ka shkuar, rreth 25 për qind.

Kjo kërpudhë vrasëse transportohet në ajër, por origjina e saktë mbetet për t'u parë.

a.k/NOA

KOMENTE