English

Sport: Futboll - Fituesit E Sezonit Ne Gjermani

TIRANE, 8 Maj/ATSH-AFP/. - Tabloja e fituesve te sezonit 2009-10 ne kampionatin gjerman te futbollit, qe perfundoi te shtunen, jane: . Kampion: Bayern Munich . Kualifikuar per ne Ligen e Kampioneve: Bayern Munich dhe Schalke 04 . Kualifikuar per ne turin e 3-te paraeleminator te Liges se Kampioneve: Brême . Kualifikuar per ne Europa League: Bayer Leverkusen, Dortmund, Stuttgart . Kaluar ne divizionin e 2-te: Berlin, Bochum . Dale ne divizionin e pare: Kaiserslautern, St Pauli . Shenuesi me i mire: Edin Dzeko (Wolfsburg) me 22 gola . Sulmi me i mire: Bayern Munich me 72 gola te shenuar . Mbrojtja me e mire: Bayern e Schalke 04 me 31 gola te pesuar / . Kupa e Gjermanise: Bayern Munich do te ndeshet me Werder Brême ne finale me 15 maj. /a.ke/
KOMENTE