English

Mbyllet zyrtarisht greva e urisë së opozitës

Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA raportoi e para lajmin

Tiranë, 19 Maj 2010 20.52’ NOA – Mbyllet zyrtarisht greva e urisë së deputetëve të Partisë Socialiste, mbështetësve të opozitës, kreut të G99 Erjon Veliaj e këngëtares Elsa Lila. Pohimin e bëri edhe zyrtarisht vetëm pak çaste më parë, kryetari socialist Edi Rama “Në një dalje para turmës te çadrat e të ngujuarve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

të gjithë së bashku duhet t’i bëjmë një ftesë atyre që janë ende në sakrificë të grevës së urisë, të bien në një mendje me ne që ta ndalin këtë grevë”, - deklaroi z.Rama.

Ai tha në parapritë të pohimit të mësipërm se evropianët janë angazhuar për arritjen e një kompromisi mes mazhorancës dhe opozitës shqiptare, kompromis që tha se do t’i hapë rrugë transparencës.

“Ky është një moment jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe pa asnjë dyshim, i vlefshëm si një moment për të shprehur të gjithë vullnetin tonë që zgjidhja të gjendet dhe transparenca të bëhet”, - deklaroi Rama.

“Ne, nuk e kemi harruar për asnjë sekondë të vetme se në ç;moment është vetë Shqipëria dhe në ç’pjesë të rrugës drejt Bashkimit Evropian është vendi ynë dhe pafundësisht jam munduar të thonë dhe provojnë se ne jemi të pandjeshëm ndaj sfidave të mëdha të liberalizimit të vizave dhe integrimit në BE”, - theksoi më tej z.Rama.

Kurse menjëherë më pas komunikoi se ditën e nesërme zyrtarët evropianë presin atë dhe Berishën, “për të kërkuar zgjidhjen dhe për t’i hapur rrugën jo vetëm transparencës por edhe përballjes me sfidat e integrimit”.

“Në emër të atyre që këtë protestë e ngritën në piedestal grevën e urisë, jemi të gatshëm t’i japim zgjidhje kësaj krize. Ne jemi të gatshëm të hapim rrugën e liberalizimit të vizave, ne jemi të gatshëm të hapim rrugën e integrimit të vërtetë të vendit drejt Bashkimit Evropian”, - u angazhua Rama duke shtuar: “Uroj që dhe pala tjetër të ketë bërë apo të bëjë të njëjtën gjë”.

Në përfundim, z.Rama tha se “të gjithë së bashku duhet t’i bëjmë një ftesë atyre që janë ende në sakrificë të grevës së urisë, të bien në një mendje me ne që ta ndalin këtë grevë”.

***

Tubimi i sotëm nuk nisi në 18.00 por rreth 40 minuta me vonesë dhe folësit, u pa qartë se ishin të informuar për vendimin e Ramës. Ky i fundit u vonua mbi një orë pas folësit të fundi të vijë në podium, ndaj zëdhënësja e PS, Armela Imeraj u kërkoi durim të pranishmëve.

Burime jozyrtare si nga opozita dhe nga mazhoranca bëjnë me dije për agjencinë NOA se është arritur një marrëveshje paraprake për bisedime Rama-Berisha, jashtë Shqipërisë, me ndërmjetësim dhe përkujdesje nga zyrtarë të Bashkimit Evropian.

Burimet nga PS dhe PD i thanë agjencisë NOA se ditët në vazhdim pritet që Rama dhe Berisha të udhëtojnë në drejtim të selisë evropiane për të folur mbi një kompromis të qartë.

a.r/r.n/NOA

Vijon...

KOMENTE