English

Kinematografi - Përzgjedhja Zyrtare E Festivalit Të 63-Të Të Kanës

PARIS, 22 maj /ATSH-AFP/ - Më poshtë vijon lista e 19 filmave që përbëjnë përzgjedhjen zyrtare të Festivalit të 63-të të Kanës dhe që konkurrojnë për Palmën e Artë. Çmimet do të njoftohen të dielën në mbrëmje. - "Tournée" (On tour) i Mathieu Amalric (Francë) - "Des hommes et des dieux" (Of god and men) i Xavier Beauvois (Francë) - "Hors-la-loi" (Outside of the law) i Rachid Bouchareb (Algjeri) - "Biutiful" i Alejandro Gonzalez Inarritu (Meksikë) - "Un homme qui crie" (A screaming man) i Mahamat-Saleh Haroun (Çad) - "The housemaid" i IM Sangsoo (Koreja e Jugut) - "Copie conforme" (Certified copy) i Abbas Kiarostami (Iran) - "Outrage" i Takeshi Kitano (Japoni) - "Poetry" i Lee Chang-dong (Koreja e Veriut) - "Another year" i Mike Leigh (Britani e Madhe) - "Fair game" i Doug Liman (Shtetet e Bashkuara) - "Mon bonheur" (My joy) i Sergei Loznitsa (Ukrainë) - "La nostra vita" (Our life) i Daniele Luchetti (Itali) - "Utomlyonnye solntsem 2 : Predstoyanie" (Burnt by the sun 2 : Exodus) i Nikita Mikhalkov (Rusi) - "Tender Son - The Frankenstein Project" i Kornel Mundruczo (Hungari) - "La princesse de Montpensier (The princess of Montpensier) i Bertrand Tavernier (Francë) - "Rizhao Chongqing" (Chongqing blues) i Wang Xiaoshuaï (Kinë) - "Long Boonmee raluek chat" (Uncle Boonmee who can recall his past lives) i Apichatpong Weerasethakul (Tajlandë) - "Route Irish" i Ken Loach (Britani e Madhe). /I.Pu.
KOMENTE