English

William Hague Në Vizitën E Parë Zyrtare Në Afganistan

LONDËR, 22 maj /ATSH-AFP/ - Shefi i ri i diplomacisë britanike, William Hague mbërriti sot në Afghanistan në vizitën e tij të parë zyrtare në këtë vend që prej marrjes së funksionit në qeverinë e koalicionit në Londër, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. ''William Hague, i cili shoqërohej nga ministri i Mbrojtjes, Liam Fox dhe ministri për Zhvillim Ndërkombëtar, Andrew Mitchell do të takohet me presidentin afgan Hamid Karzai'', theksoi Ministria britanike e Punëve të Jashtme. Të ndjekësh situatën në Afganistan është një nga prioritetet tona më urgjente'', konfirmoi Hague. "Kjo do të na marrë shumë kohë, energji dhe përpjekje dhe thelbësore është që ministrat të kenë mirëkuptim për temat që do të trajtohen në këtë takim'', shtoi ai./ /ec/
KOMENTE