Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kushner : E Ardhma E Ballkanit Është Në Bashkimin Europian
English

Kushner : " E Ardhma E Ballkanit Është Në Bashkimin Europian"

-Shkruan Ministri i Jashtëm i Francës Bernard Kushner në një letër drejtuar artistit Zamir Mati- TIRANË, 31 Maj/ATSH/.- Piktori Zamir Mati i cili prej 20 vitesh jeton ne Francë ka marrë një letër nga Ministri Francez i Punëve të Jashtme Bernard Kushner pasi artisti i njohur e ka ftuar diplomatin e lartë në një ekspozitë të tijën personale të çelur gjatë muajit maj në kryeqytetin e Kosovës , Prishtinë. Kushner i cili drejtoi misionin e UMNIK-ut, për gjatë 18 muajve në Kosovën e pas luftës së vitit 1999, për krijimin e një administratë civile si dhe një sistemi politik dhe ndërtimin e një sistemi ekonomik, në letrën e tij shpreh kënaqësinë për ftesën që piktori i bën për çeljen e ekspozitës "Kosova 2010" në Prishtinë. "Ekspozita e cila tregon njëkohësisht rrugëtimin tuaj në kontinetin tonë dhe lidhjet tuaja me Ballkanin, është një shëmbull i mirë i lidhjeve që bashkojnë vëndin tone (Francën) me këtë rajon e ardhmja e të cilit, sic theksova në Prishtinë marsin e fundit , është në Bashkimin Europian" shkruan Kushner në letrën e tij drejtuar piktorit shqiptar me nacionalitet francez, Zamir Mati . Ministri jashtëm i Francës, i cili vizitoi Kosovën, siçc shkruan në letrën e tij në mars të vitit 2010, ka deklaruar më shumë se njëherë qëndrimin e tij pro shpalljes së pavarësisë së Kosovës ndërkohë që në vizitën e tij të fundit ftoi Beogradin dhe Prishtinën të nisin procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërfqinjësore. Kushner, 71 vjec, me profesion mjek, u zgjodh ne krye te diplomacisë franceze pas zgjedhjeve të vitit 2007 kur në krye të shtetit francez u zgjodh Nikola Sarkozi. Piktori Zamir Mati për gjatë 10 ditëve çeli në Prishtinë një ekspozitë personale me 41 punime nga më të spikaturat e tij . Ekspozita ngjalli interesin dhe kërshërinë jo vetëm të piktorëve prishtinas , kritikës, medias ku u pasqyrua gjerësisht por dhe të artëdashësve të Kosovës. "Nuk kisha qenë asnjëherë më parë në Prishtinë, ndërsa ëndrra ka qënë e madhe", ishte shprehur piktori i njohur në një intervistë për ATSH-në . "Kosovën e preka për herë të parë, pavarësisht se punimet e mia kanë qënë atje qysh në vitet 70-të", ka vijuar Mati për të cilin , "mendimi nuk ka nacionalitet". Por gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë nuk kanë munguar dhe balonat e Zamir Matit, ato që ai diti t'i krijojë në Shqipërinë e viteve '80-të por që e vazhdon këtë iniciativë të tij personale sa herë që vjen në Shqipëri . Qiellin e Prishtinës kësaj here e ka vizatuar ndër të tjera edhe me ngjyrat e flamurit të Kosovës në një performancë artistike të ndjekur me kërshëri nga qytetarë dhe përfaqësues të medias vendase e cila e ka përcjellë jo pa entuziazëm këtë veprimtari të Matit. Nga ana e tij artisti i njohur është shprehur se "këtë ditë të bukur pranverore në Prishtinë, në Kosovën e lirë e të pavarur e shijoj dhe prek për herë të parë duke ngritur edhe balonat". /f.n/
KOMENTE