Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekon - Obama: Ekonomia Po Përforcohet Dhe Sipërmarrjet Po Hapin Vende Të Reja Pune
English

Ekon - Obama: Ekonomia Po Përforcohet Dhe Sipërmarrjet Po Hapin Vende Të Reja Pune

NJU JORK, 4 qershor /ATSH-ANSA/ - Sipërmarrjet kanë filluar të punësojnë sërish pasi statistikat tregojnë një rritje të vendeve të reja të punës në sektorin privat, deklaroi sot presidenti amerikan Barak Obama, duke komentuar të dhënat më të fundit për punësimin, të cilat pasqyruan krijimin e 4310 mijë vendeve të reja pune në muajin maj, thënë ndryshe papunësia pësoi një rënie me 9.7 për qind. "Po lëvizim në drejtimin e duhur, por në muajt e ardhshëm do të vazhdojnë ngjitjet dhe zbritjet. Ekonomia amerikane po përforcohet dita ditës por recensioni nuk ka përfunduar ende për të papunët. Ne jemi të ndërgjegjshëm se rimëkëmbja është ende në fazat fillestare, por të dhënat e punësimit tregojnë qartë progreset e bëra në rimëkëmbjen e ekonomisë", deklaroi presidenti Obama duke komentuar statistikat ekonomike dhe të punësimit në vend. /e.v/
KOMENTE