Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Izraeli mund të paditet për sulmin ndaj anijeve humanitare
English

Izraeli mund të paditet për sulmin ndaj anijeve humanitare

Nju Jork, 5 qershor, NOA - Shefja për të drejtat e njeriut e Kombeve të Bashkuara tha se Izraeli mund të përballet me përndjekje për shkak të vërsuljes vdekjeprurëse në flotiljen humanitare, e cila rezultoi me vdekjen e nëntë aktivistëve pro-palestinezë.

Navi Pillai shtoi se ajo do t'ia përcjellë kërkesën e tillë Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve, dhe se beson që bllokada izraelite e Gazës e shkel ligjin ndërkombëtar.

Pillai, e cila për katër vjet shërbeu si gjyqtare në GJNK-së, i bëri këto komente në Kampala, ku merr pjesë në një konferencë të gjykatës.

m.xh/NOA

KOMENTE