Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
NASA: Shenja jete edhe në Titan, hënën e Saturnit
English

NASA: Shenja jete edhe në Titan, hënën e Saturnit

Romë, 5 qershor, NOA – Astronomët e NASA-s kanë gjetur në Titan, e cila është hëna më e madhe e Saturnit, shenjat e para të mundshme të jetës jashtë Tokës.

Dy studime të veçanta të kryer nga Huygens dhe Cassini, kanë identifikuar shenja të formave të jetës mikroskopike të planetit që ka në bazë të tij lëndën e metanit.

Në hulumtimin e parë, u zbulua se hidrogjeni zhduket në mënyrë misterioze në sipërfaqen e hënës, duke sugjeruar se kjo mund të frymëzohet nga dikush.

Në studimin e dytë është treguar se nuk kanë asnjë gjurmë të acetilenit, një hidrokarbur i cili duhet të jetë e bollshëm në një atmosferë të metanit.

n.e/NOA

KOMENTE