Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Samiti i G 20, analizë për efektet e krizës financiare globale
English

Samiti i G 20, analizë për efektet e krizës financiare globale

Busan, 5 Qershor, NOA – Ministrat e Financave 20 vendeve më të industrializuara të botës, janë mbledhur në një takim dyditor në Busan të Koresë së Jugut, duke konkluduar me një deklaratë të përbashkët për më shumë ndihmë ndaj vendeve të varfra si edhe rikonstatim të treguesve ekonomikë pas krizës.

Nga ana e tyre, Koreja e jugut, Japonia dhe India ishin të interesuara për sqarime lidhur me paketën e shpëtimit të Bashkimit Evropian, ndërsa Kina dhe Brazili kishin shprehur mendimet e tyre që për luftimin e deficitit shtetëror shtetet e BE-së nuk kishin vepruar me vendosmëri të mjaftueshme.

E ndërsa zhvillohej ky samit, me dhjetëra protestues kundërshtuan jashtë selisë ku ai mbahej, përmes pllakatesh dhe brohorish të ndryshme.

n.e/NOA

KOMENTE